KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Cyrkulacja zachodnia, o której prawie zapomnieliśmy w czasie nadzwyczajnie ciepłego i suchego lata wraca do swoich jesiennych reguł – Arktyka stopniowo staje się coraz chłodniejsza, szerokości podzwrotnikowe są dalej ciepłe, tak więc kontrast termiczny zwiększa się i cyrkulacja przyśpiesza. Głęboka zatoka w polu 500 hPa, której przejście spowodowało radykalną zmianę pogody ma swoją oś na wschód od kraju – od Morza Białego do Czarnego, dalej przemieszcza się wolno na wschód w swojej północnej i centralnej części, w południowej wyciąga się przez Bałkany nad Morze Jońskie i Grecję.

Przy podłożu w zachodniej części tej zatoki, w chłodnej masie powietrza arktycznego utworzył się rozległy wyż z ciśnieniem w centrum nad Czechami o wartości aż 1040 hPa (przeliczonym do poziomu morza). Obszar wyżu obejmuje całą Polskę, Litwę, Białoruś, zachodnia część Ukrainy, kraje południa Europy i Niemcy. Po północnej i zachodniej stronie tego wyżu płynie szeroką strugą powietrze znad północnej części Atlantyku, zaś sterujący tym przepływem głęboki niż wchodzi znad Morza Norweskiego nad skraj Zatoki Botnickiej i dalej nad Morze Białe. Mapa trajektorii napływu www1.wetter3.de/trajektorien_en.html wskazuje, że obszarem z którego w ciągu 3-4 dni dopływa powietrze nad Warszawę jest Atlantyk między Islandią a Grenlandią.

Nasze mapy prognostyczne dobrze pokazują przetaczanie się tego niżu północnym torem przez Skandynawię, ale też i rozległy obszar opadów frontu ciepłego wchodzący dzisiaj nad cały Bałtyk, w nocy nad Litwę, Suwalszczyznę, Podlasie i Białoruś. Po odejściu głównego niżu nad Morze Białe w jego zatoce utworzy się , po zawietrznej Gór Skandynawskich nad Skagerrakiem i Scanią niewielki, ale aktywny niż wtórny, mezoskalowy twór szybko przechodzący przez środkowy Bałtyk nad Rygę i Psków. Kolejna paczka opadów przejdzie razem z niżem, jedynie zahaczając o północny skraj Mazur.

Zasadniczym elementem pogodowym, który wystąpi nad krajem w związku z tym przetaczaniem się zaburzeń północą jest narastający wiatr zachodni . Dzisiaj cała północna i centralna część kraju będzie wietrzna, nad lądem 8-12 m/s, porywy do 17-20 m/s. Zdecydowanie silniejszy wiatr nad morzem, na północ od Rozewia wiatr ciągły powyżej 20 m/s. porywy przekroczą 30 m/s – czyli sztorm 9-10 stopni w skali Beauforta.

Zdecydowanie spokojniej w południowej części kraju, tu bliskość centrum pokaźnego wyżu zapewni słoneczną pogodę z nieznacznym lub żadnym zachmurzeniem, spokojny wiatr a w nocy cisze. Taka pogoda sprzyja jednak znacznemu wypromieniowaniu i spadkom temperatury. Dzisiaj w całej południowej połowie kraju było o piątej rano poniżej 2 stopni. Obecnie strefa zachmurzenia frontu ciepłego wchodząca nad północno-zachodnią cześć kraju przemieszczać będzie się do centrum i na południe kraju tak więc wieczorem i w nocy nie nastąpi tak znaczne ochłodzenie jak mijającej nocy.

Maciej Ostrowski

26 września 2018; 08:35Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.