KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Cała Europa zachodnia i środkowa oraz Skandynawia jest pod zasięgiem ciepłego powietrza, długo przebywającego nad kontynentem i bez istotnych zasobów wilgotności – dowodem tego są poranne zdjęcia satelitarne w paśmie widzialnym, na których systemy zachmurzenia dopiero nad Szkocją i Irlandią tworzą wyraźne pasmo, zaś nad Morzem Śródziemnym wir niżowy. Nas powinna zainteresować strefa chmur zbliżająca się od Białorusi, związana jest ze wspomnianą we wczorajszym komentarzu „kroplą chłodu” znajdującą się w zatoce geopotencjału od Arktyki przez Rosję po Ukrainę – ten odizolowany od podłoża twór baryczny stopniowo zbliża się do kraju. Chłodniejsze powietrze w środkowych warstwach troposfery przy ogrzewaniu podłoża w czasie długiego majowego dnia to sprzyjające warunki do rozwoju konwekcji, bowiem wznoszące się porcje wygrzanego powietrza, przekształcające się w chmury cumulus są cieplejsze od otaczającego powietrza w „kropli chłodu”. Nasz model numeryczny precyzyjnie prognozuje ten proces w kolejnych mapach na jutrzejszy dzień.

Dzisiaj jeszcze jesteśmy pod dominującym wpływem wyżu bałtyckiego, który znad Łotwy i Estonii wędruje nad zachodnią Rosję, a na jego południowej krawędzi wyżu występuje wyraźny, dość mocny wschodni napływ powietrza znad Ukrainy, umiarkowany wiatr do 7 m/s, w porywach na zachodzie i południu do 12 m/s. W tej masie powietrza rozwijać się będą podinwersyjne chmury cumulus, co dobrze pokazuje mapa chmur niskich i średnich, ale nie będzie opadów przelotnych i burz, jedynie na Mazurach, północnym Mazowszu i Pomorzu słaby deszcz z chmur warstwowych. Temperatura mierzona w cieniu około godzin południowych to 20-22 stopnie, chłodniej oczywiście nad samym Bałtykiem.

Jutro ten wyżowy typ pogody ulegnie zmianie, stopniowy spadek ciśnienia i nasuwanie się „kropli chłodu” spowoduje, że od godzin południowych rozwijać się będą znacznie intensywniej chmury konwekcyjne tworzące widoczny w polu chmur średnich wir niżowy z centrum nad Dolną Wisłą. Tam też i na Warmii najwcześniej pojawią się burze, miejscami z intensywnym deszczem, Tworząca się linia frontowa zmieni kierunek napływu ze wschodniego na zachodni i opady przelotne i burze przemieszczać się będą jutro wieczorem przez Mazury, Podlasie, północne Mazowsze, część Lubelszczyzny i kolejnej nocy wyjdę za wschodnią granicę. Odrębne ogniska burzowe mogą pojawić się też nad Podkarpaciem i oczywiście we wschodnich Beskidach i Bieszczadach. Kolejne obliczenia prognoz będą uwzględniały te procesy, zaś po rozwinięciu się konwekcji warto obserwować tworzenie, przemieszczanie i intensywność poszczególnych chmur burzowych na mapach obserwacji radarowej.

Maciej Ostrowski

21 maja 2018, 08:25Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.