KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Nad Polska zalega oś klina wyżowego, którego centrum odsunęło się nad środkową Ukrainę, zaś po jego północnej krawędzi toczy się niewielki wir niżowy, obecnie w rejonie Petersburga – też zdążający na wschód. Od zachodu wchodzić będzie nad obszar kraju kolejny ośrodek wyżowy łączący się z tym klinem, centrum usadowi się jutro nad wschodnimi Niemcami i południowo-zachodnią Polską. Tak więc czeka nas okres zimowej pogody wyżowej, ale pamiętajmy, że genetyka masy powietrza tego wyżu to obszary chłodnych mórz – Norweskiego i Północnego, a po krawędzi wyżu przewędruje przez Danię nad zachodni Bałtyk jeszcze jeden wir niżowy, zanikając tam w nocy z poniedziałku na wtorek.

Istotne dla pogód zimowych w wyżu utworzonym w wilgotnym powietrzu jest utrzymywanie się stref albo pełnych rozpogodzeń (nie ma wyżej chmur średnich) albo prawie pełnego zachmurzenia podinwersyjnego – chmur Stratus rano, Stratocumulus w ciągu dnia. Dopiero zdjęcie satelitarne w paśmie widzialnym pozwala na zauważenie gdzie strefy takie się znajdują i jaki mają ruch. Tak więc przejeżdżając niewielką odległość z południa na północ między na przykład Warszawą a Mławą, możemy z obszaru bezchmurnego dostać się pod całkowicie zachmurzone niebo. Rozpisuję się o tej sprawie, bowiem istnienie lub nie zachmurzenia w czasie wyżowej nocy istotnie zmienia dobowy bieg temperatury – tam gdzie były chmury to nad ranem na termometrach jest tylko -2,5 stopnia (Mława); tam gdzie niebo było bezchmurne, a stacja położona w kotlinie pojawiło się prawie -11 stopni (Kielce www.pogodynka.pl ).

Jak wczoraj pisałem ten obszar znacznego zachmurzenia chmurami niskimi prognozowany był wyraźnie na kolejnych mapach tego pola (ciemnoniebieskie), dzisiejsza prognoz pola chmur niskich utrzymuje jego istnienie i powolny ruch na południe, zostawiając w pogodnej strefie najdłużej Śląsk Opolski i Dolny. Niezależnie od porannej temperatury warto wybrać się na zimowy spacer, w ciągu dnia będzie tylko niewielki mrozek i słaby wiatr, a może i chwile styczniowego słońca.

Maciej Ostrowski

20 stycznia 2019, 08:15Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.