KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Spośród wielu ośrodków barycznych na dzisiejszej nocnej mapie powierzchni 850 hPa dwa są najważniejsze: wyż nad Skandynawią i niż nad Morzem Grenlandzkim. Niżowi sprzyja adwekcja cyklonicznej wirowości prądu strumieniowego kierująca go nad cieplejsze wody Morza Norweskiego powodując dodatkowy wzrost jego wirowości; w rezultacie niż będzie się rozwijał i po dwu dniach przesunie się nad północną Skandynawię i Finlandię.

A wyż Skandynawski? Będzie korzystał z adwekcji antycyklonicznej wirowości prądu strumieniowego kierującego go nad Morze Północne będące źródłem cyklonicznej wirowości. Jak widać z map w kolejnych dniach oba źródła wirowości o przeciwnym znaku będą się kompensować, a wir wyżowy zachowa dotychczasową wartość ciśnienia i przesunie się nad Wyspy Brytyjskie.

Jest jeszcze pewien problem z wiatrem i ruchem chmur i opadów. W obszarze przykrytym chmurami wieje wiatr wschodni (E), porywisty i taki kierunek utrzymuje się w dolnej części troposfery. Powierzchnia 500 hPa (5,5 km) wykazuje ruch SW i on steruje ruchem chmur.

Dzisiaj chmury z opadem śniegu przesuwają się nad południową połową kraju i do południa znajdą się na pograniczu białorusko-ukraińskim, w południowej połowie kraju będzie śnieżyć drobny opad (kryształków lodowych); UM doskonale to zjawisko prognozuje. Jutro nowe chmury z opadem śniegu wejdą nad Bieszczady, Podkarpacie i południową część Lubelskiego. Strefa śniegu będzie wolno przesuwać się na północ, później na zachód, by zaniknąć w poniedziałek, ale śnieżenie utrzyma się w południowej części kraju.

Inny od wczorajszego ruch strefy opadu wynika z przekształcenia pola geopotencjału w środkowej troposferze (powierzchnia 500 hPa: dotychczasowy ruch SW, teraz zmienia się na S o małych różnicach geopotencjału). Po tych wszystkich przekształceniach w poniedziałek na mapie 850 hPa widać pas chłodniejszy biegnący od Białorusi, przez Polskę, Niemcy po Wielką Brytanię; po obu jego stronach jest cieplej. Zima pokazała swoje możliwości, ale nieodwołalnie zbliża się zrównanie dnia z nocą.

Henryk Piwkowski

17 marca 2018 sobota 7:05Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.