KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiejsza i jutrzejsza pogoda w niczym nie będzie przypominać tej z pierwszej dekady lipca, kiedy to gorącą i słoneczną pogodą cieszyli się urlopowicze i wczasowicze, a rolnicy i leśnicy mówili o suszy i niszczonych przez nią plonach. Nadal, podobnie jak w minionym tygodniu, zmagać się będziemy z opadami deszczu, miejscami intensywnymi opadami przelotnymi i burzami, głównie we wschodniej połowie kraju, lokalnie z gradem; w nocy i jutro strefa opadów i burz przesuwać się będzie na zachód.

Od tygodnia obszar naszego kraju znajduje się „w objęciach” niżu o niewielkiej skali, który przywędrował znad Skandynawii i przez Niemcy, południową część kraju znajduje się obecnie nad Ukrainą i Białorusią. Obejmuje jednak cyklonalną cyrkulacją również zachodnią Polskę. Napływa ciepłe i wilgotne, o równowadze chwiejnej powietrze z kierunków północnych, które nabrało zapasów wilgoci w rejonie czarnomorskim. Nad zachodnią częścią kraju zalega słabnący klin wyżu znad Skandynawii.

W środkowej (500 hPa) i górnej (300h hPa) troposferze i dzisiaj i jutro nad Białorusią, Ukrainą i wschodnia Polską nadal zalegać będzie niż o niewielkich rozmiarach, z chłodnym jądrem, natomiast nad Skandynawią ciepły wyż. Ten kontrast termiczny, przy napływie mas z kierunków północnych nadal będzie przyczyną sprawczą opadów przelotnych i burz https://www.ecmwf.int/en/forecasts... .

W napływającym, chwiejnym powietrzu formować się będą dzisiaj i jutro rozbudowane pionowo chmury kłębiaste z opadami przelotnymi i burzami. Rozpogodzenia i przejaśnienia początkowo na Wybrzeżu i Dolnym Śląsku. W miarę przemieszczania się niżu na zachód, strefa zachmurzenia i burz obejmować będzie jutro i we środę cały kraj. Ruch niżu, powstawanie komórek burzowych i stref opadów można obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com i radarowych awiacja.imgw.pl/index.php... . W czasie burz wystąpi silniejszy i porywisty wiatr, z kierunków północnych, w porywach do 50 – 70 km/h. Temperatura od 22 -27℃.

Ryszard Klejnowski

16 lipca, poniedziałek, 197 dzień 2018 roku: 07:10Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.